Valse beloften en hoge facturen
De firma opereert onder verschillende namen zoals ‘België Inspireert’ en ‘BouwTV’. In een stoutmoedige bui wordt ook de naam ‘Roulerta Media’ gebruikt (let op de e in plaats van de a). Mogelijk gebruikt de firma nog meer merknamen waarvan we niet op de hoogte zijn.
Ze benaderen (interieur)architecten telefonisch en bieden een publireportage aan, die zogenaamd uitgezonden wordt op Kanaal Z. In hun e-mails verwijzen ze naar samenwerkingen met gerenommeerde architectenbureaus en andere bedrijven. De mails ogen legitiem en professioneel. Opnieuw wordt verwezen naar Kanaal Z. Verschillende architecten tekenden er dan ook al op in.
Na een akkoord volgt een contract en een factuur. We hebben weet van bedragen tussen de 2.000 en 5.000 euro.
Dreigmails
Betaalt de architect niet, bijvoorbeeld omdat hij of zij eerst meer duidelijkheid wil? Dan starten al snel de dreigmails. Deadlines worden opgelegd (“morgen”, “vandaag tegen 15 uur”, “nú onmiddellijk”) en slachtoffers worden bedreigd met schandpaalpraktijken. Het blijft overigens niet bij dreigen. Zo krijgen de online contacten van het slachtoffer te horen dat het architectenkantoor een “wanbetaler” is.
Geen uitzending op Kanaal Z
Betaalt de architect wel? Dan volgt een koude douche. Hoewel de video’s effectief worden opgenomen door een onafhankelijke videomaker, verschijnen ze nooit op Kanaal Z.
Roularta Media Group, het bedrijf achter Kanaal Z, bevestigt dat het niets met deze Nederlandse firma te maken heeft en heeft ook al juridische stappen ondernomen.
Wie zit hier achter?
Alle sporen leiden naar een totaal onbekend bedrijf in Rotterdam, de 'Margareth Lake Group', gevestigd op een adres waar nog tal van andere vennootschappen gevestigd zijn.
Wat kun je doen?
Word je gecontacteerd voor een publireportage?
Wees alert bij aanbiedingen van onbekende bedrijven. Want de Nederlandse firma in dit artikel is zeker niet de enige malafide speler die architecten aanspreekt.
Enkele tips:
- Controleer de afzender. Kijk of de website professioneel oogt, of er contactgegevens en namen van medewerkers op staan.
- Wees alert voor vage bedrijfsnamen. Namen zoals 'België Inspireert' en 'BouwTV' klinken generiek en worden gebruikt om vertrouwen te wekken zonder een duidelijke bedrijfsidentiteit.
- Vraag referenties en controleer ze. Contacteer voorgestelde referenties zelf en wees wantrouwig als deze bedrijven onbekend zijn of niet reageren.
- Pas op met contracten. Neem altijd de tijd om een contract juridisch te laten nakijken.
- Betaal nooit onder druk. Legitieme bedrijven dreigen niet met reputatieschade.
Ben je zelf slachtoffer?
Dien dan een klacht in bij de politie. Aarzel ook niet om collega’s te waarschuwen, net als NAV ([email protected]). Zo voorkomen we samen dat meer architecten in de val trappen.
Voorlopig hebben we nog geen bevestiging gekregen dat de Nederlandse firma haar werking heeft stopgezet.